Cuma, 13 Mart 2009 00:00

Öykü: Karaözü

Written by 
Rate this item
(1 Vote)

Daha dünyada insanlar çok degilken ve küçük gruplar halinde dolasirken iki tane insan grubu bol agaçli bir irmagin kenarinda yazi geçirirlermis. Bir gün bir aileyi bir Kurt sürüsü açik alanda kusamis. Bu ailenin en güçlüsü ve akilisi kendini kurtlarin üstüne atarak ailesinin hayatini kurtamis ama kendi hayatini kaybetmis. Üç gün üç gece kurtlarla savasmis ve üçüncü gün gücü kalmamis ve kurtlar kazanmis. Ayni anda öbür aileyi de kurtlar kusamis ve içlerinden en akillisi ve güçlüsü, kurtlara güçsüzleri yem olarak birakmis ve geri kalanlarla kaçmis. Kurtlar üç gün üç gece karinlarini doyurmuslar. Bu iki alile zamanla büyümüsler ve iki degisik yasam biçimiyle hayat yolunda gitmisler. Bir gurup sefkatli ve güçlü güçsüzü esit görürlermis. Insanlari oldugu gibi severlermis. Öbür gurup ama her zaman bir savas halinde ve en güçlü olma gayretiyle yasayan bir toplum olmus.

Bir gün bu iki grup irmagin kenarinda bulusmus. Kavga çikmis. Birbirleriyle savasmislar. Bir grup yasli genç hasta çoluk çocugu öne savmis, öbür grup ise içlerinden en güçlüleri gönderip ailesini kurtarmak istemisler. Saldiramamislar. Çoluk çocugu karsi savasamamislar. Bunu kullanarak bencil grup hepsini öldürmüs.

Geriye kalan kadinlari, yaslilari ve çocuklari kendi emirleri altina almislar.

On sene geçmis ve iki gruptan bir grup olmus. Ama o günü bilenler öykülerinde, güzel hayatin masalini anlatanlar bu kötülügü hiç unutmamislar. Çünkü en çok karanliktan korkarken o günden sonra insanlardan korkmaya baslamislar.

Bu eziyetti çekmekten bikan insanlar bir gün gizlice toplanmis ve bu kötülügü yapan herkese o grup içinde öldürmüsler. Hepsini irmagin yakininda bir daga gömüsler ve oranin ismini Karaözü koymuslar.

Read 5530 times Last modified on Cuma, 02 Nisan 2010 10:28